ZÁZNAM o poučení a informovaní pacienta - TTDent - Trnavská zubná klinika

Andreja Žarnova 8089/13, 917 02 Trnava

Klinika pre celú rodinu
Volajte

+421 910 333 016

Ordinačné hodiny

Pon-Pia: 9:00 - 19:00, Sob: Na objednávku

ZÁZNAM o poučení a informovaní pacienta

ZÁZNAM
o poučení a informovaní pacienta o povahe, vlastnostiach, rizikách chirurgického zákroku a možných komplikáciách pri zavedení zubného implantátu, ktorá sa vykonáva na odstránenie defektov chrupu.

Pacient: _______________________________________________ bol informovaný prístupnou formou o povahe a bezpečnosti chirurgického zákroku – zavedenia zubného implantátu (ďalej len Zákrok), o súvisiacich lekárskych zákrokoch, možných komplikáciách, rizikách, ako aj nákladoch, množstve a trvaní zákroku. Lekár informoval Pacienta o hlavných vlastnostiach Zákroku, ako aj odporúčal čo má robiť v predoperačnom a pooperačnom období atď.

Pacient bol informovaný o alternatívnych spôsoboch nápravy chýb chrupu bez použitia chirurgického zákroku.

Pacient si vedomý, že implantácia je zložitý chirurgický zákrok, ktorý spočíva v zavedení implantátu do kostného tkaniva.

Trvanie takejto liečby sa môže zmeniť a nie je možné ju vopred presne určiť. Lekár taktiež vysvetlil, že v niektorých prípadoch implantáty sa ne prihoja a vyžadujú si opätovnú implantáciu (výmena implantátu za iný) alebo odstránenie implantátu.

Hlavné výhody: Zavedenie zubných implantátov umožňuje vyrobiť zubné mostíky rýchlejšie ako snímateľné náhrady ako aj zafixovať snímateľné náhrady.

Hlavné nevýhody: implantácia je chirurgický zákrok, takže sú možné komplikácie a riziká. U niektorých pacientov nie je implantácia možná kvôli vlastnostiam kosti. Informácie o vlastnostiach kosti Pacienta získame röntgenovým vyšetrením.

Všeobecné informácie:
Moderné zubné implantáty sú vyrobené z titánu a jeho zliatin. Jednou z výrazných vlastností titánu je jeho vynikajúca biokompatibilita s inými tkanivami v ústnej dutine. Tento kov sa už mnoho rokov používa v zubnej implantológií a používa sa aj v ortopedickej chirurgii (spojenie zlomených kostí, protézy stehenných kosti, kĺbov a pod.).

Priebeh zákroku:
Operácia zavedenia zubných implantátov je netraumatická, zvyčajne sa bez problémov vykonáva v zubnej ambulancii, nie v nemocnici.

Vo väčšine prípadov postačuje použitie jednoduchej lokálnej anestézie počas zákroku. Následky po zákroku sú minimálne. Aby sa zabránilo možným komplikáciám, tento zákrok sa vykonáva s použitím antibiotík. Opuch sa môže objaviť na niekoľko dní. Nemali by ste pociťovať bolesť alebo sa prejaví len mierna bolesť, ktorá sa ľahko dá zmierniť analgetikami. Stehy sa odstránia o 7-10 dní.

Zavedené zubné implantáty do kosti zostávajú v pokoji pod ďasnami okolo 5 mesiacov.

Štúdie za posledných 20 rokov jasne ukazujú, že obdobie 5 mesiacov poskytuje vynikajúcu symbiózu hojenia medzi implantátom a kosťou (úspešné výsledky v 95% prípadov). „Odmietnutie“ (vypadnutie) implantátu je teda veľmi zriedkavé. Po tomto období sa pomocou „ľahkej“ anestézie odstráni viečko implantátu a nasadí sa dočasná zubná korunka.
Tento zákrok je oveľa ľahší ako prvý a vo všeobecnosti neprináša negatívne dôsledky (veľmi zriedka môžu nastať technické komplikácie, ktoré je možné odstrániť pomocou špeciálnych prístrojov a schopností lekára). Tie 5% prípadov odmietnutia implantátu zistia sa veľmi rýchlo buď počas prvých 5 mesiacov alebo počas prvých 3 mesiacov pri ortopedickom zaťažení. Po zahojení implantátu je možne fixovať trvalý mostík.